Letná škola práva

Autor: Marek Tesser | 9.4.2011 o 7:55 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  944x

Pre mnohých stredoškolákov je september mesiacom v ktorom sa začína škola, končí prázdninové nič nerobenie a dvojmesačný veget. Pre mňa to samozrejme tiež nebolo inak, s jedným rozdielom. V septembri som mal tu česť sa zúčastniť tzv. Letnej školy práva. Predtým som však musel zaslať organizátorom motivačný list, teda niekoľko viet o tom, prečo by mali vybrať na túto akciu práve mňa. S radosťou som si prečítal mail, že ma vybrali. Celkovo sa zúčastnilo 17 účastníkov z rôznych škôl po celom Slovensku, a 4 lektori.

Celá akcia sa konala v rekreačnom stredisku Lúčka- Potoky. Pred príchodom sme si naštudovali materiály, ktoré nám boli zaslané poštou, a Letná škola práva sa mohla začať.

Systém výučby, semináre a prednášky, boli vedené pre študenta veľmi atraktívnou formou. Niečo sme si aj napísali, no právo nám bolo vysvetľované viac do praxe. To je pre mnohých nás, možno budúcich právnikov nesmierne dôležité preto, že si môžme vyskúšať a zistiť, ako právo funguje v praxi. Na 5-dňovom programe bolo množstvo prednášok, na ktorých nám bolo právo vysvetľované od úplného začiatku ako čo je to právo, ako funguje, až po jednotlivé časti práva ako napr. trestné právo, ústavné právo atď. Nechýbali však ani prednášky, ktoré boli aj o niečom inom, no určite nemenej zaujímavé ako prednáška zo psychológie, alebo o vyjednávaní. Interakcia s účastníkmi bola skvelá, nikto sa nebál pýtať a diskutovať o jednotlivých veciach a problémoch. Vysvetľovanie učiva bolo často vedené aj hravou formou, ako napríklad na seminári o medzinárodnom práve, kde sme sa rozdelili na štáty, každý dostal na papieri konflikt ktorý sa udial medzi dvoma štátmi, a prebiehalo simulované zasadnutie bezpečnostnej rady OSN. Každý štát mal niekoľko minútovú reč, kde obhajoval stanovisko svojej krajiny k danej problematike, a navrhoval prípadné sankcie ktoré by mali, alebo nemali postihnúť jednu z dvoch krajín vo fiktívnom ozbrojenom konflikte. V kurzových materiáloch sme taktiež dostali aj prípadovú štúdiu, na ktorú sme sa mali pripraviť už doma. Tieto prípady sme potom riešili v rolách obhajcu, prokurátora, a sudcu pod dohľadom lektorov. Počas celého kurzu sme boli rozdelení do 4 tímov, a tieto tímy medzi sebou súťažili v rôznych disciplínach. Núdza v súťažiach nebola ani po psychickej, ani po fyzickej stránke. Riešili sme hlavolamy a šifry, zahádzali sme si aj na basketbalový kôš so zaviazanými očami, alebo zatancovali na step-manii. Po niekoľkých dňoch vzdelávania nechýbala ani poriadna túra na neďaleký Kamenický hrad. Kurz vyvrcholil tzv. simulovaným súdnym sporom, kde sa každý tím rozdelil na obhajcu, prokurátora, sudcu, svedka a súdneho znalca. Každý dostal podklady ku svojej roli a práci, no nesmelo sa komunikovať medzi sebou. Na prípravu sme mali celú noc, pričom priebežne prichádzali nové informácie k prípadu, nové posudky a svedectvá. Obhajca aj prokurátor mali k dispozícii aj istý čas na rozhovor s obžalovanou, ktorú naozaj vynikajúco zahrali naši lektori. Napätie bolo cítiť vo vzduchu. K dispozícii boli aj trestný zákon, a iné potrebné tlačivá a informácie, pre podporenie či už obhajoby alebo obžaloby. Na druhý deň prebiehal tento simulovaný súd, a hodnotila sa pripravenosť, argumentácia, prezentácia a všeobecné vžitie sa do danej postavy. Všetko prebiehalo presne tak, ako na skutočnom súde, a myslím, že si to všetci s väčšími alebo menšími obavami užili. Nasledovalo vyhodnotenie najlepších a nechýbali ani vecné ceny a výborná torta. Na záver kurzu bola vynikajúca opekačka, kde sme si pokecali, a zasmiali sa a dobre najedli. Potom sme mali možnosť sa pýtať lektorov na ich rady pre nás, ako budúcich študentov práva.

Podstata kurzu však bola hlavne naučiť nás aspoň úplné základy práva, aby každý z nás mal predstavu, ak chce ísť študovať právo, čo ho čaká. Myslím si, že tento cieľ bol dosiahnutý dokonale a každý si z Letnej školy práva odniesol skvelé spomienky a nové vedomosti a skúsenosti. Ak sa bude tento kurz opakovať, všetkým ktorí majú záujem o štúdium práva ho jednoznačne odporúčam. Človek sa tam mnohému novému naučí, nájde si veľa priateľov (či už medzi lektormi alebo účastníkmi), skvelo sa zabaví a naberie skúsenosti, ktoré na strednej škole, určite nezíska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?